
Gdzie jechać w góry? To pytanie krąży już w Twojej głowie, nie daje żyć, nie daje spać… Jedyne o czym myślisz, to żeby znów ruszyć na szlak. Nie ma więc co dłużej czekać, czas spakować plecak i po prostu jechać. Trzeba tylko wybrać gdzie. Co Ty na to, by tym razem ominąć Tatry i zakopiańskie tłumy, wyruszyć bardziej na zachód, na malownicze trasy Sudetów Wschodnich? I wspiąć się na sam szczyt zapomnianego króla. Ruszyć na szlak na Śnieżnik.
Śnieżnik
Jeśli za królową Sudetów uznamy Śnieżkę, to ich polskim królem z pewnością musi zostać on, Śnieżnik. Ten, mierzący zaledwie 1426 m n.p.m., szczyt, górujący pośród szczytów Masywu Śnieżnika, oferuje więcej, niż mogłoby się zdawać. I nie mówię tutaj tylko o widokach, które rozpościerają się z jego grzbietu. Swój szlak odnajdą tutaj niemal wszyscy. Zarówno początkujący góroholicy, rządni przygód biegacze, miłośnicy długich wypraw, jak i rowerzyści. Dlaczego zapomniany? Bo nie każdy go zna, nie dorównuje on sławą tatrzańskim olbrzymom ani wspomnianej już wcześniej Śnieżce. Ludzie ciągną wciąż do Zakopanego, a jeśli już skierują się w Sudety, to by paść u stóp królowej Karkonoszy. A co z nim, Śnieżnikiem, spokojnie trwającym na polsko-czeskiej granicy?
Szlak na Śnieżnik
Śnieżnik zaatakować możesz startując z parkingu lub z jednej z miejscowości leżących u jego stóp. Jak? rowerem, pieszo, a może biegiem? Każdy może wybrać sposób najlepszy dla siebie. A kiedy już zdobędziesz szczyt, hulaj dusza, piekła niema. Możesz ruszyć dalej na niezmierzone szlaki Masywu Śnieżnika, a nawet na majestatyczną, czeską stronę Sudetów… albo ruszyć z powrotem, obierając nieco inną trasę… Na pewno warte przemyślenia jest odwiedzenie Jaskini Niedźwiedziej, obok której przebiega żółty szlak. Ciekawie brzmi również przenocowanie w Schronisku PTTK Na Śnieżniku i ruszenie dalej następnego dnia.
Jeśli nie masz pomysłu jak się za ten Śnieżnik zabrać, mam dla Ciebie propozycję. Rusz ze Stronia Śląskiego żółtym szlakiem, który doprowadzi Cię, aż do Schroniska PTTK na Śnieżniku, z którego czeka Cię jeszcze tylko krótka droga zielonym szlakiem na sam szczyt. Po drodze możesz odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią. Powrót? Żeby nie wracać tą samą drogą, możesz, od schroniska, ruszyć czerwonym szlakiem przez Czarną Górę, a na Przełączy pod Chłopkiem odbić w zielony i nim powrócić do Stronia Śląskiego. Taka wyprawa to około 30 kilometrów marszu.
Szlak na Śnieżnik – wskazówki praktyczne
- przez Śnieżnik przebiegają zielony, żółty i czerwony szlak, a przez Schronisko PTTK na Śnieżniku również niebieski (szczyt i schronisko nie są tym samym punktem);
- ze Stronia Śląskiego na Śnieżnik żółtym szlakiem jest 13,5km, a z Jaskini Niedźwiedziej niecałe 5km;
- parkingi: Parking Jaskinia Niedźwiedzia i parking przy Kopalni Uranu Kletno – oba znajdują się niedaleko żółtego szlaku, mniej więcej 6 kilometrów od szczytu; Parking Leśny pod skocznią Międzygórze na czerwonym szlaku, około 6 kilometrów od szczytu;
- ze Śnieżnika możesz ruszyć na inne szczyty, zarówno polskie jak i czeskie, np. Czarną Górę, Mały Śnieżnik, Sadzonki.

Sudety Wschodnie – trasy i atrakcje
Jeśli zdobycie Śnieżnika nie ma być jednodniowym wypadem w góry, to nie musisz się martwić. Nasz zapomniany król, to niejedyne miejsce w Sudetach Wschodnich, w które warto zajrzeć. Prócz Masywu Śnieżnika, znajdziesz tutaj Góry Złote, Bialskie i Opawskie, a jeśli jeszcze Ci mało, za czeską granicą czai się ich jeszcze więcej.
Trasy i atrakcje:
- Trojak, ten, mierzący zaledwie 762 m n.p.m., szczyt Gór Złotych dysponuje ciągnącym się aż po horyzont widokiem, który skradł moje serce. Nie będę Ci tu jednak zatruwać życia moimi opiniami. Po prostu idź tam, wdrap się na skalny punkt widokowy i zobacz. Szczyt leży około 3 kilometry drogi niebieskim szlakiem z Lądka Zdroju. Jeśli już jednak tam będziesz, idź dalej, w stronę Skalnej Bramy i Ruin Zamku Karpień.

- Czernik – 832 m n.p.m., zlokalizowany 4 kilometry od Trojaka. Dotrzesz na niego ruszając niebieskiem szlakiem, a przy Ruinach Zamku Karpień, skręcając w zielony.
- Czarna Góra – 1205 m n.p.m., ta sama, którą odwiedzić możesz ruszając czerwonym szlakiem ze Schroniska PTTK na Śnieżniku.
- Międzygórze, gdzie znajdziesz Wodospad Wilczki, Ogród Bajek i Dom wśród Róż zlokalizowane przy czerwonym szlaku
- Czernica – 1083 m n.p.m., dotrzesz na nią żółtym szlakiem ze Stronia Śląskiego, niebieskim ze Starego Gerałtowa i czerwonym z Nowego Gerałtowa.
- Jaskinia Radochowska, nie tak znana jak Niedźwiedzia, ale myślę, że warto przemyśleć jej odwiedzenie. Wspomnienie nierównej walki o wyjście z niej czysto, pozostanie z Tobą na długo.
- Sudety Wschodnie, zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie przecina wiele szlaków. Myślę, że nawet gdybyś przyjechał tu na miesiąc, starczyłoby Ci górskich ścieżek do przemierzania i innych atrakcji.
Do tworzenia tras, wyszukiwania szczytów, poprzez jeżdżenie wirtualnym palcem po mapie, oraz pilnowania, by nie zboczyć ze szlaku w czasie wędrówki, używam Mapy Turystycznej. Aplikacja umożliwia wyznaczenie trasy, a z pomocą niebieskiej kropki wyświetla na bieżąco Twoją lokalizację. Na Mapie znajdziesz również szczyty, przełęcze i doliny, o których informacje trudno znaleźć w Internecie. Poszukaj, kto wie, może odkryjesz niesamowite miejsce?

Jak dojechać?
Na myśl nasuwa się jasna odpowiedź: samochodem. Nie każdy ma jednak taką możliwość i nie każdy ma na to ochotę. Jeśli jesteś jedną z tych osób, możesz skorzystać na przykład z pociągu. Znalazłam dla Ciebie dwie możliwości:
- dojechać liniami PKP IC do Kłodzka, np. z Warszawy, a stamtąd rowerem do miejscowości zlokalizowanych u stóp Masywu Śnieżnika. W zależności, która z nich będzie Twoim celem, czeka Cię mniej więcej 25 kilometrów do pokonania. Możesz również zdecydować się na poszukiwanie autobusu z Kłodzka do Lądka Zdroju lub autostop.
- dostać się do Wrocławia i z niego wyruszyć autobusem do Lądka Zdroju.
Gdzie się zatrzymać, by mieć blisko na szlak?
Myślę, że miejscowościami dość uniwersalnymi, w które zarówno łatwo się dostać, jak i znaleźć nocleg, są Lądek Zdrój i Stronie Śląskie. Bez problemu odnajdziesz w nich również sklepy i restauracje. Ponadto przez obie te miejscowości przebiega wiele szlaków, a wśród nich te wiodące na Śnieżnik.
Gdzie zjeść?
Zarówno w Stroniu Śląskim, jak i Lądku Zdroju nie brakuje restauracji. Ja mogę szczerze polecić Ci restaurację Lew Jaskiniowy i Pizzerię Cherry Pepperoni, obie zlokalizowane w Stroniu.

Dla kogo wyprawa na Śnieżnik?
Dla kogo wyprawa na Śnieżnik i na szlaki Sudetów Wschodnich? Myślę, że w tym przypadku odpowiedź, że dla każdego, wcale nie będzie przesadą. Odnajdą się tutaj zarówno dzieci i początkujący góroholicy, jak i górscy weterani. Pierwsi z łatwością poradzą sobie na prostych szlakach, drudzy będą mogli pokusić się na długie wyprawy. Ponadto znajdą tu dla siebie trasy rowerzyści i miłośnicy podziemnych przygód. Również biegacze nie mogą narzekać na brak biegowych ścieżek, a nawet mogą wziąć udział w jednym z organizowanych w okolicy biegów. Tak więc, nieważne kim jesteś, nieważne jak lubisz przemierzać góry, jeśli Twoje serce wzywa do drogi na szlak, pakuj plecak i ruszaj na Śnieżnik!
Śnieżnik już zdobyty? To może czas podbić Szczawnicę i otaczające ją dwa górskie pasma? A gdyby tym razem nie ciągnęło Cię jednak w góry, mam inną propozycję. Możesz wyruszyć na Podlasie, nad Narew i tam wsłuchać się w krzyk, krążących nad rozlewiskami rzeki, ptaków.
Zdjęcia: Anna Kruk
[…] i jej górskie szlaki już odwiedzone? To może czas wyruszyć na Śnieżnik? A żebyście się nie pogubili na szlakach, jak zawsze, polecam […]