Praca tymczasowa na Islandii, trwająca do 3 miesięcy, wcale taka trudna do znalezienia nie jest. Na wyspie, którą zamieszkuje niespełna 400 000 tysięcy ludzi, a odwiedzają tłumy turystów, potrzeba całej armii pracowników. Nie ma co tu dużo mówić, tylko spakować plecak i jechać, a raczej lecieć. Nikt tu nie zwraca uwagi na pochodzenie, a nieznajomość języka islandzkiego żadną przeszkodą nie jest.
Wymagania do pracy w Islandii
Będąc obywatelem jednego z krajów Unii Europejskiej, w Islandii przebywać można do trzech miesięcy bez paszportu czy wizy. I nieistotne jest, że kraj ten wcale do UE nie należy. Po upływie tego czasu, chcąc dalej pracować na wyspie, powinno zgłosić się do odpowiedniego urzędu w celu uzyskania islandzkiego numeru PESEL.
Wymagania na stanowisku pracy? Często jedynym jest komunikatywny angielski, a brak doświadczenia nie jest problemem. Oczywiście, sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o pracę wymagającą pewnych umiejętności. Na przykład trudno byłoby mi zostać przewodnikiem wycieczek na końskim grzbiecie, gdybym nie umiała jeździć konno. Za to w domu gościnnym pracowałam pierwszy raz i mój brak doświadczenia nie był żadnym problemem.
Poza tym odrobina motywacji i chęci do nauki, nigdy nie zaszkodzi.
Gdzie szukać ofert pracy tymczasowej na Islandii?
Ja swoją pracę, jako przewodnik wycieczek na końskim grzbiecie, znalazłam przez Facebooka na grupie temu poświęconej. Oczywiście, w tym przypadku, wymaganiem było doświadczenie w jeździe konnej.
Co dla tych, którzy poszukują pracy niezwiązanej z ich pasją? Szczególnie w sezonie letnim, pracę w Islandii znaleźć można m.in.:
- na campingach;
- w hotelach, domach gościnnych, hostelach;
- na farmach owiec, krów czy koni;
- w sklepach i restauracjach;
- na lotnisku.
Gdzie szukać ofert? Chociaż nie chcę tego przyznawać, to jednak jeśli chodzi o pracę tymczasową na Islandii, to najlepiej przewertować Facebooka. Znaleźć grupy polskie (na Islandii żyje wielu Polaków) lub międzynarodowe (wypadałoby szukać w języku angielskim), lub wpisać hasło w wyszukiwarkę, np. temporary job/work Iceland.
Na co zwrócić uwagę?
Na co zwrócić uwagę, mając do wyboru kilka ofert pracy tymczasowej na Islandii? Z pewnością na informację czy pracodawca oferuje zakwaterowanie, a również wyżywienie. To całkiem istotne kwestie, biorąc pod uwagę wysokie ceny wynajmu mieszkań i jedzenia na Islandii. Na wyspie niełatwo także poruszać się bez samochodu (szczególnie jeśli poza pracą, chce się trochę poznać wyspę), dlatego też miło mieć pracowniczy. Jeśli o podróżach mowa, warto zwrócić też uwagę na ilość dni wolnych.
Praca tymczasowa na Islandii – plusy
- życie na tej pięknej i drogiej wyspie niemal za darmo, możliwość podróży na nią, niezależnie od poziomu statusu majątkowego;
- poznawanie i praca z ludźmi z całego świata (na Islandii nietrudno spotkać pracowników, pochodzących z najróżniejszych zakątków);
- praca bez presji, Islandczycy są naprawdę wyluzowani, a przy tym bardzo pracowici;
- zarobki wyższe niż w wielu europejskich krajach oraz często zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie;
- szansa na znalezienie kompana wypraw, ja znalazłam takiego. Pracowałyśmy razem, a wieczorami często wybierałyśmy się na górskie wędrówki.
- możliwość znalezienia pracy związanej z pasją, szczególnie jeśli kocha się turystykę lub zwierzęta.
Co jeśli mowa o minusach? Takie chyba nie istnieją. No chyba, że ktoś nie lubi deszczu, wiatru, niskiej temperatury lub niespodziewanych opadów śniegu w środku lata. Czy chodź przez jeden dzień żałowałam, że jestem na tej rozwydrzonej, jeśli chodzi o pogodę, wyspie? Absolutnie nie.
Jak się przygotować do wyjazdu?
- spakować stertę ciepłych ubrań. To wcale nie żart, a nawet bardzo ważna sprawa niezależnie od pory roku. Szczególnie dla tych, którzy planują pracę tymczasową na Islandii, na zewnątrz;
- zabrać dowód osobisty lub paszport;
- spakować prawo jazdy, nawet nie planując żadnych samochodowych przygód. Jeśli uda się znaleźć jakieś auto, to szkoda byłoby zaprzepaścić szansę na podróż przez Islandię, na przykład w tęczowe góry. A mandaty na Islandii do najtańszych nie należą;
- zabrać kartę płatniczą – między innymi na stacjach benzynowych, gotówką zapłacić się nie da;
- warto przed wyjazdem wyrobić kartę EKUZ, działa ona w Islandii, chociaż ta nie należy do Unii Europejskiej.
[…] tylko dla samochodów 4×4, ale mój stary, rozklekotany niskopodłogowiec też dał radę. Pracując na Islandii przez 3 miesiące, spotkałam wielu, którzy tę bajeczną krainę ominęli, bo zbyt trudno było […]
[…] Czy to powód, żeby zrezygnować? A może lepiej spakować większą walizkę, znaleźć pracę w Islandii, i zamiast krótkich wakacji spędzić na jej magicznej ziemi nieco dłuższą […]
Hello there, just became alert to your blog through Google,
and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for
brussels. I will appreciate if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!