Narwiański Park Narodowy – podróż od podszewki

Narwiański Park Narodowy, długi i smukły, jak rzeka Narew, wzdłuż której rozlewisk się ciągnie. Biegnie przez Podlasie z leżącej na północy wsi Rzędziany, aż po urokliwe miasteczko Suraż na południu. Nie ma tu wielkich aglomeracji, nie ma niezliczonych restauracji i sklepów. Są pola ciągnące się aż po horyzont i ona, Narew, błyskotliwie sunąca przez swoje dzikie rozlewiska. Ponad jej taflą wirują niezliczone tabuny ptaków, a jej brzegi skrywa wiotka trzcina. Narwiański Park Narodowy nie kryje może górskich widoków, nie spotkasz tu zbyt wielu ludzi. Ale odnajdziesz wolność, która zagra w Twojej duszy i pociągnie Cię na spotkanie przygodzie.

Dziewczyna na barierce nad rzeką Narwią.
Photo by: Łukasz Puchalski

Jak zaplanować podróż?

Jak dotrzeć?

Dotrzeć do Narwiańskiego Parku Narodowego wbrew pozorom nie jest tak trudno, nawet jeśli nie masz samochodu. Ja też nie mam. Mówiąc jednak krótko, masz trzy sposoby, aby trafić na miejsce:

 1. Samochodem; w tym wypadku sprawa wygląda prosto. Wybierasz miejscowość, wbijasz jej nazwę w nawigację i… jedziesz.
 2. Nie masz samochodu lub nie chcesz go brać? Bardzo dobrze. Przedstawiam Ci zatem najlepszą, według mnie, opcję dostania się i przemierzania szlaków Narwiańskiego Parku Narodowego. Weź rower, znajdź najbliższy dworzec kolejowy i sprawdź, czy odjeżdża z niego pociąg do Białegostoku. Nie? Nic nie szkodzi. W tym wypadku najlepiej będzie, jeśli spróbujesz dotrzeć do Warszawy, a stamtąd pomknąć już prosto do celu. Rozkład jazdy polskich kolei znajdziesz tutaj: https://www.intercity.pl/. Jeśli blisko Ciebie nie kursują linie IC, sprawdź swoje miejscowe koleje i z ich pomoc wydostań się do Warszawy lub innego większego miasta (w moim przypadku są to Koleje Mazowieckie). Miejsce startu odnalezione? Czas wybrać miejsce, w którym chcesz wysiąść.
  • Białystok; do niego kursuje najwięcej połączeń. Jeśli masz rower, łatwo będzie Ci się dostać do miejscowości leżących nad brzegami Narwi. W zależności od tego, którą wybierzesz, będziesz mieć do pokonania ok. 20-30km.
  • Uhowo lub Łapy; pociągi przejeżdżają przez obie te miejscowości, lecz nie zawsze się w nich zatrzymują. Dużym jednak plusem jest fakt, że wysiadając w którejś z nich, wysiadasz praktycznie na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego.
 3. Masz nogi, żeby chodzić? Proszę bardzo. Sprawa wygląda podobnie jak w przypadku, kiedy podróżujesz z rowerem, z tą tylko różnicą, że wygodniej będzie wysiąść Ci w Uhowie lub Łapach, niż w Białymstoku. Ze stolicy Podlasia również zdołasz dotrzeć nad rozlewiska Narwi, lecz czeka Cię albo długi spacer, albo poszukiwanie kursującego w tamte strony busa. Oczywiście autostop też wchodzi w grę i brzmi ciekawie.

Gdzie się zatrzymać?

Masz określony transport? Czas wybrać miejsce noclegu. Przedstawię Ci listę 5 miejscowości najlepszych według mnie:

1. Rzędziany

Rzędziany, niewielka wieś położona na północnym krańcu Narwiańskiego Parku Narodowego. Tędy przebiega szlak GreenVelo, z którego łatwo jest odbić na wszystkie trasy rowerowe biegnące wokół rozlewisk Narwi.

plusyminusyciekawe miejsca
– dobrze wyposażony sklep Groszek;
– trasy rowerowe.
– dla planujących chodzić, nieco daleko na drugi koniec Parku;
– przebiega tędy droga szybkiego ruchu.
– jaz na Narwi;
– cmentarz zwierząt;
– szlak GreenVelo;
– miejscowości: Tykocin i Choroszcz.

Rzędziany to moja miejscowość numer jeden, pomimo wszystko. Naprawdę szczerze polecam Wam noclegi Leśna Pszczółka. Nigdy nie spotkałam milszych gospodarzy.

2. Suraż

Suraż, urokliwe miasteczko leżące na południowym krańcu Narwiańskiego Parku Narodowego.

plusyminusyciekawe miejsca
– 9 km do dworca PKP w Łapach;
– restauracja.
– dla planujących chodzić, nieco daleko na drugi koniec parku.– Góra Zamkowa w Surażu;
– Muzeum Kapliczek w Surażu;
– Nawia – Osada Wczesnośredniowieczna;
– wypożyczalnia kajaków Bajdarka.

Moim zdaniem, Suraż, to najbardziej urokliwa miejscowość z pośród leżących nad rozlewiskami Narwi. Widoki na potężną wstęgę rzeki, zapierają tutaj dech w piersiach. Gdybym miała ponownie wybrać się do Narwiańskiego Parku Narodowego, możliwe, że zatrzymałabym się właśnie tutaj.

3. Bokiny

Bokiny, mała wieś leżąca na zachodnim brzegu Narwi.

plusyminusyciekawe miejsca
– z pośród zestawionych zlokalizowana najbliżej centrum Narwiańskiego Parku Narodowego.– nie widzę specjalnych.– Most Bokiny.

Bokiny leżą w zakolu Narwi i z tego też powodu nie jest stąd wcale tak blisko na którykolwiek z krańców Parku. Jednak pośród rozlewisk tej rzeki, niemożliwym jest raczej znaleźć miejscowość, z której jest wszędzie blisko.

4. Uhowo

Uhowo, wieś położona po wschodniej stronie rozlewisk Narwi.

plusyminusyciekawe miejsca
– dworzec PKP;
– blisko do Łap, gdzie znajdziesz duże sklepy i restauracje.
– dość daleko na północną część Parku.– wieże widokowe;
– wypożyczalnia kajaków;
– Plaza – plaża nad samym brzegiem Narwi z kilkoma atrakcjami.

Myślę, że to najlepszy wybór dla osób, które planują pieszą podróż. Jest tutaj dworzec, a żeby wyruszyć w odległe miejsca Narwi, można wypożyczyć kajak i nim ruszyć na wyprawę przez rozlewiska rzeki.

5. Łapy

Łapy, miasto na zachodnim brzegu Narwi.

plusyminusyciekawe miejsca
– dworzec PKP;
– liczne restauracje i sklepy (w tym, np. Biedronka).
– miasto zupełnie nie posiada klimatu dzikich rozlewisk Narwi.– blisko do wypożyczalni kajaków w Uhowie.

Przedstawiam tu Łapy, lecz mimo to, nie polecam Ci tego miasta. Brakuje tu pól, dzikich rozlewisk Narwi, a przez to poczucia wolności, które, dla mnie, jest główną atrakcją Narwiańskiego Parku.

Prócz tych 5 miejscowości, znajdziecie w okolicy jeszcze kilka, w których bez problemu znajdziecie nocleg, nie leżą jednak one bezpośrednio nad brzegami Narwi. Są to m.in. Bojary, Dobrowoda, Turośń Dolna, Stoczki, Jeńki, Płonka Strumianka i inne Płonki. Oprócz tego szczególnie warto zerknąć na miejscowości leżące na zachód od Waniewa.

Co zobaczyć? Atrakcje Narwiańskiego Parku Narodowego

Narwiański Park Narodowy – atrakcje:

 • Kładka Śliwno – Waniewo, znak rozpoznawczy Narwiańskiego Parku Narodowego, który zobaczyć trzeba. Nie ma nic piękniejszego niż przejść ponad wodami Narwi, pośród szeleszczących trzcin i z ptakami wirującymi nad głową. Niezłą zabawę zapewniają również promy, pomiędzy poszczególnymi częściami kładki, które trzeba wprawić w ruch siłą własnych mięśni.
Kładka Śliwno-Waniewo
Kładka Śliwno-Waniewo
 • Góra Zamkowa, Muzeum figur woskowych oraz Nawia – Osada Wczesnośredniowieczna w Surażu;
Góra Zamkowa w Surażu.
Widok z Góry Zamkowej w Surażu
 • Most w Bokinach, niby zwykły, a jednak wyjątkowy. Nie pędzą po nim niezliczone samochody, a prócz wody rozpościera się pod nim morze trzcin.
 • Wschodnia i Zachodnia część Zerwanego Mostu, pierwsza zlokalizowana w Kruszewie, druga nieopodal Kurowa. Musicie tu zajrzeć, ponieważ ukazują one najlepiej dzikość rozlewisk Narwi.
 • Plaza Uhowo, zakątek nad brzegiem Narwi z wieloma atrakcjami, idealny, by spędzić spokojne popołudnie.
 • Wieża Kruszewo, niestety płatna, jednak jeśli nie masz ochoty płacić, to i widok rozpościerający się u jej stóp jest godny zobaczenia.
Wieża Kruszewo w Narwiańskim Parku Narodowym.
Wieża Kruszewo
 • Wieże widokowe w Pańkach i Topilcu;
 • Kurowo, to tutaj znajduje się Siedziba Narwiańskiego Parku, dlatego też trzeba tam zajrzeć. Poza tym siedziba położona jest w ładnej okolicy nad brzegiem Narwi, gdzie również przebiega kładka.
Siedzina Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie.
Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego
 • Jaz na Narwi, miejsce pośród pól, w którym spokojna zawsze Narew, przyśpiesza nieco swój bieg. Jest ich kilka, ja jednak polecam ten w Rzędzianach. Wzdłuż rzeki możesz wyruszyć w podróż wijącą się obok ścieżką.
 • Tykocin, miasteczko oddalone od Rzędzian o 8km, znajdziesz tutaj Synagogę, a po drugiej stronie przepływającej tutaj Narwi, zamek.
Przed zamkiem w Tykocinie.
Photo by: Michał Podbielski
 • Kajaki, które możesz wypożyczyć w Uhowie, Topilcu oraz Surażu. Myślę, że to świetny sposób na przemierzanie rozlewisk Narwi.
 • szlaki rowerowe i piesze biegnące przez Narwiański Park Narodowy.

Nie zdradzam Ci nic więcej, nie opisuję dokładniej. Pojedź, zobacz i pozwól, żeby wolność Narwi zagrała w Twojej duszy. Myślę, że to jest główna atrakcja Narwiańskiego Parku, to poczucie, że nic nie trzeba robić, nigdzie się spieszyć…

Narwiański Park Narodowy – szlaki

Wokół Narwi biegnie kilka szlaków, o których informacje bez problemu znajdziesz w Internecie. Ja jednak pokażę Ci moją trasę, którą śledząc, możesz obejść lub objechać rowerem cały Narwiański Park Narodowy, zawadzając o wszystkie jego najpiękniejsze miejsca. Cała trasa liczy mniej więcej 110km, które możesz podzielić oczywiście na mniejsze części. Zaczniemy w Uhowie, gdzie znajduje się dworzec kolejowy.

Uhowo i Plaza w Uhowie – Suraż – Łapy – Most Bokiny – Waniewo i dalej, przez kładkę, do Śliwna – Wieża w Kruszewie – Zerwany Most (część wschodnia) – Rzędziany przez Jaz na Narwi – Zerwany Most (część zachodnia) – Kurowo i Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego – Waniewo i kładką do Śliwna – Topilec – Uhowo

Miejscowości przez które przebiega trasa (może okazać się to przydatne przy poszukiwaniu noclegu, jeśli zamarzyłoby Ci się spać codziennie w innym miejscu):

Uhowo – Suraż – Łapy – Płonka Strumianka – Łupianka Stara – Bokiny – Wółka Waniewska – Jeńki – Waniewo – Kurowo – Pajewo – Radule – Rzędziany – Pańki – Kruszewo – Śliwno – Izbiszcze – Topilec – Zawady – Baciuty – Dobrowoda – Turośń Dolna – Stoczki – Uhowo

Przed zaplanowaniem trasy sprawdź czy kładka Śliwno-Waniewo jest czynna!

Gdzie zjeść?

W miejscowościach leżących nad brzegami Narwi jest, co prawda, kilka restauracji, jednak nie we wszystkich. Co więcej, poza sezonem, niektóre z nich mogą okazać się nieczynne. Dlatego też, szczególnie jeśli planujesz poruszać się bez samochodu, dobrze byłoby przygotować się na upichcenie czegoś samodzielnie w noclegowni. Dobrym pomysłem będzie wcześniejsze upewnienie się, że wybrany przez Ciebie ośrodek, oferuje dostęp do kuchni lub wyżywienie.

Dla kogo Narwiański Park Narodowy?

Narwiański Park Narodowy to idealne miejsce dla każdego, kto chce odetchnąć od pędzącego gdzieś wciąż świata. Jeśli kochasz wolność, odnajdziesz ją tutaj. Czai się ona pośród ciągnących się wokół pól i rozlewisk Narwi. Tutaj nikt się nie śpieszy, ludzie, których nie spotkasz zbyt wielu, zawsze z chęcią zamienią słowo lub poślą Ci szczery uśmiech. W powietrzu nie unosi się miejski turkot, wokół śwista głównie wesoły wiatr, a wraz z nim niesie się krzyk narwiańskich ptaków.

Na szlakach biegnących wokół Narwi swoje miejsce odnajdą z pewnością kolarze. Opustoszałe asfaltowe drogi sprzyjają szybkiej jeździe z wiatrem huczącym w uszach. Poza tym Narwiański Park Narodowy, to idealny zakątek dla miłośników wodnych przygód. Czy może być coś piękniejszego niż wziąć kajak i przemierzyć nim błękitne wody Narwi?

Kiedy najlepiej wybrać się do Narwiańskiego Parku Narodowego?

Kiedy najlepiej wybrać się nad Narew? Wiosną, gdy młode ptaki startują do swoich pierwszych lotów i zapewne latem, gdy grzejące słońce sprzyja wodnym wariacjom. Poza sezonem przemierzanie dróg Narwiańskiego Parku może być nieco utrudnione przez nieczynność niektórych miejsc, np. wypożyczalni kajaków. Dlatego też, żeby wykorzystać w pełni atrakcje, z pewnością warto wybrać się tam w sezonie… nie żebym sama zastosowała się do tej porady.

Plecak spakowany? Gotowy na nadnarwiańską przygodę? Bierzesz rower, czy może stawiasz na pieszą wędrówkę przez niezmierzone nadnarwiańskie szlaki?

Jeśli Narwiańska przygoda przypadła Ci do gustu, myślę że odnajdziesz się również tutaj, odkrywając serce Polski.

Jeśli chcesz, udostępnij, aby ten wpis mógł dotrzeć również do innych

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *