Londyn przelotem – dwa dni w brytyjskiej stolicy

Londyn często bywa idealnym miejscem na lotniczą przesiadkę. Nie tylko łatwiej dotrzeć z brytyjskiej stolicy w niektóre miejsca świata, ale również ceny przelotów mogą być znacznie niższe. Co robić w Londynie, będąc w nim tylko przez chwilę? Szczególnie kieruję ten wpis do osób, które same organizują swoją podróż. Odpowiadają za transfer, a często również mają wpływ na długość przerwy między przesiadkami. Wykupując loty na Maderę, specjalnie wybrałam je w odstępie, który pozostawiał mi niemal 2 całe dni na zwiedzanie Londynu.

Londyn

Londyn Luton i Londyn Gatwick

Luton, to lotnisko znajdujące się kilkadziesiąt kilometrów ponad brytyjską stolicą, w miejscowości o tej samej nazwie. Z portu lotniczego do Londynu, a podobnie w drugą stronę, dotrzeć można z pomocą busów linii National Express. Kursują często w obie strony, a koszt przejazdu to 12 funtów brytyjskich. Na lotnisku bilet można kupić przed wejściem do autobusy, a, m.in. na dworcu London Victoria, w automacie lub kasie biletowej. Kolejną możliwością jest wygodny zakup online przez stronę linii.

Londyn Gatwick, to lotnisko leżące pod Londynem, w miejscowości Horley. Tutaj również kursują autobusy National Express, jednak tańszym i szybszym sposobem na dostanie się na stację London Victoria lub z niej do portu lotniczego, jest wybranie pociągu. Linią Thameslink podróżować można między tymi dwoma miejscami przyłożywszy jedynie kartę płatniczą do czytnika przed bramką przed wejściem i opuszczeniem peronu. Z konta zostanie pobrana płatność za przejazd w wysokości 9 funtów.

Londyn – gdzie spać nie za miliony?

Najlepszym sposobem spędzenia nocy w Londynie i zapłaceniu za niego w miarę przyzwoitej ceny jest wybranie hostelu. Szczególnie oszczędną opcją jest wybór noclegu z wliczonym śniadaniem. Ja zatrzymałam się w Hootananny Hostel. Może nie jest to idealne miejsce, ale ja muszę swój pobyt uznać za udany.

Londyn – atrakcje

Darmowe muzea

Zaskoczyło mnie to, ale to prawda, wstęp do londyńskich muzeów jest zupełnie bezpłatny. Dlatego też, będąc w Londynie, zwyczajnie nie można o nich zapomnieć. Ja odwiedziłam dwa: Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Wiktorii i Alberta. Pierwsze z nich, to prawdziwa atrakcja dla wszystkich miłośników natury, a szczególnie zwierząt i ewolucji. Można spotkać tu figury drapieżników, ssaków, ptaków… a także szkielety dinozaurów i dowiedzieć się o nich trochę więcej.

Drugie z nich, jest poświęcone sztuce. Nietrudno więc odgadnąć, że najlepiej odnajdą się w nim jej miłośnicy. Można odnaleźć tu wiele dzieł i poznać ich historię, a także przejść przez pokoje poświęcone najróżniejszym kręgom kulturowym.

Mając trochę więcej czasu można zajrzeć również do Muzeum Brytyjskiego, Muzeum Nauki czy Galerii Narodowej.

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Londyńskie Parki

Choć Londyn należy z pewnością do dużych miast, to wcale na takie nie wygląda. Nie jest po brzegi zapchany budynkami, a co najważniejsze, nie brak w nim zieleni. Na każdym kroku, bez żadnych poszukiwań, natknąć się tu można na park. Tym, który mi najbardziej przypadł do gustu, jest St. James’s Park. Nietrudno na jego terenie spotkać szare wiewiórki, których jest w nim pełno. Wędrując za to wzdłuż parkowego jeziora można podziwiać najróżniejsze ptaki przebywające nad brzegiem wody lub na jej tafli.

W centrum Londynu warto też zajrzeć do, m.in. Hyde Parku i Green Parku, a po przejściu przez jeden z mostów nad Tamizą wstąpić, np. do Battersea Park.

Spacerem przez Londyn

Spacer londyńskimi ulicami już sam w sobie jest atrakcją. W jego trakcie nietrudno natknąć się na sławne budki telefoniczne czy minąć pędzący ulicą piętrowy autobus. Swoje kroki skierować można do bram pałacu Buckingham lub placu zwanego Horse Guards Parade, gdzie można zobaczyć paradę konnych strażników.

Wędrując w stronę Tamizy można dotrzeć do, znanego doskonale każdemu, Big Bena. Warto przekroczyć też jeden z zawieszonych ponad rzeką mostów, a na jej drugim brzegu odnaleźć Oko Londynu.

Londyn - atrakcje

Czy warto wybrać się w podróż przez Londyn?

Myślę, że warto, szczególnie jeśli dzięki temu bilety lotnicze w wymarzonym kierunku będą kosztować mniej. Dwie podróże w cenie jednej? Brzmi idealnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku szczegółach. Po pierwsze w Londynie, jak i w całej Wielkiej Brytanii, obowiązują paszporty. Po drugie, w okolicach brytyjskiej stolicy jest kilka portów lotniczych. Dlatego też, bardzo często podróż z przesiadką wymaga transferu. Kolejną sprawą, związaną z poprzednią, jest fakt, że przejazdy między lotniskami również mają swoją cenę. Po ich doliczeniu może się okazać, że wyprawa przez Londyn przestaje już być oszczędnością. Nie ma co się jednak zrażać, tylko przed podjęciem ostatecznej decyzji, wziąć pod uwagę wszystkie możliwe minusy.

Jeśli chcesz, udostępnij, aby ten wpis mógł dotrzeć również do innych

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *