Co zobaczyć na Mazowszu? Odkryj serce Polski

Mieszkając całe życie na Mazowszu zawsze zastanawiałam się czy znajdę tu jakieś magiczne miejsce. Tutaj, w sercu Polski, nie na górskim szlaku, nie na nadbałtyckiej plaży, a pośród wielkich miast i nizinnych pól. Znalazłam, znalazłam coś, co warto zobaczyć na Mazowszu, a dokładniej na pograniczu województwa mazowieckiego i łódzkiego. Zakątek niepozorny, niby widoczny, a jednak ukryty, ocalały pośród miast i ulic. Idealny na długi, letni czy zimowy weekend, może na jednodniową wyprawę… Rowerem, na nogach albo samochodem, samotnie lub z psim przyjacielem.

Co zobaczyć na Mazowszu - park w Arkadii.
Park Romantyczny w Arkadii

Co warto zobaczyć na Mazowszu?

Pałac i Park w Nieborowie

Skryty na skraju lasu, w niewielkiej wiosce, zupełnie niepozornej, niby zwyczajnej. Potężny kawałek historii, fragment zachowanej przeszłości… Pałac w Nieborowie leżący w ogromnym parku, którego potęgę ujrzysz, dopiero gdy przekroczysz jego bramy.

Park oddalony jest od Łowicza o 10 kilometrów. Za dodatkową opłatą można zajrzeć do niego z psem. Niestety rowery muszą pozostać przy bramie w stojakach.

Park i Pałac w Nieborowie
Park w Nieborowie

Park Romantyczny w Arkadii

Utkwiony pomiędzy Łowiczem, a Nieborowem, tuż przy głównej drodze, wiodącej do autostrady wolności. Łatwo minąć go obojętnie, nie wiedząc, że warto zajrzeć za jego ogrodzenie. Park Romantyczny w Arkadii, może nieco mniejszy niż ten w Nieborowie, ale równie, jeśli nie bardziej magiczny. Moim zdaniem szczególnie wiosną, kiedy świat budzi się do życia. I choć za płotem czai się główna droga, to jej odgłosy przyćmiewa śpiew ptaków w koronach drzew i magia ocalałej tutaj natury.

Park oddalony jest od Łowicza o 5 kilometrów i o tyle samo od Nieborowa. Na jego teren również można wejść ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Park Romantyczny w Arkadii
Park w Arkadii

Pałac w Nieborowie i Park w Arkadii – zwiedzanie w praktyce

Nie będę dłużej pisać, o tym co widziałam. Pojedź sam i oceń czy warto zobaczyć to miejsce na Mazowsza skraju. Parki w Nieborowie i Arkadii nie leżą zupełnie obok siebie, dzieli je odległość mniej więcej 5 km. Mimo to łączy je wspólny regulamin i cennik.

Zwiedzanie: Osoby uczące się, do 26 roku życia zapłacą jedynie złotówkę za możliwość odwiedzenia każdego z tych miejsc: Pałacu w Nieborowie, Parku w Nieborowie i Parku Romantycznego w Arkadii. Pozostali niestety zapłacą już sporo więcej, około 20 – 30 złoty w zależności od tego, ile zdecydują się zwiedzić.

Poza tym można na tereny parków zabrać na spacer psa. Za każdego czworonoga zapłacić trzeba 5 złotych, zobowiązując się do posprzątania po nim. Niestety na teren pałacu nie można już go zabrać.

Rowerzyści! : rowery zawsze pozostać muszą przy wejściu w ustawionych dla nich stojakach.

Przed wybraniem się na wyprawę do Parków dobrze jest sprawdzić ich godziny otwarcia, które zmieniają się w zależności od pory roku. Nie da się raczej na ich tereny dostać przed godziną 10.00 i po godzinie 18.00. Myślę, że po więcej informacji warto zajrzeć na stronę parków: http://www.nieborow.art.pl/.

Bolimowski Park Krajobrazowy

Zupełnie dziki, ocalony cudem z rąk naciskającej go ze wszystkich stron cywilizacji. Puszcza utkwiona pośród wsi i miast, na skraju autostrady, rozcięta błękitną wstęgą rzeki Rawka. Czy warto zobaczyć to miejsce na skraju Mazowsza? Las, zwykły las… Można znaleźć tu atrakcje na spędzenie jednodniowej wycieczki czy też długiego weekendu? Można. Chociaż myślę, że ptaki śpiewające ponad głową i dzikie łanie przecinające drogę są wystarczającym powodem, by tu zajrzeć. Jednak dla poszukujących czegoś więcej, proszę bardzo:

  • Pałac w Guzowie – oddalony od linii Bolimowskiego Parku Krajobrazowego o około 15 kilometrów, jednak jeśli ma się tylko ku temu sposobność, myślę, że warto wyruszyć w jego stronę;
  • spływy kajakowe rzeką Rawką – idealny sposób na przemierzenie Bolimowskiej Puszczy. Dwie wypożyczalnie zlokalizowane są w miejscowości Joachimów – Mogiły i jedna w Rudzie;
  • punkty widokowe na Rawkę: Oberwanka, Drabinka na brzegu Rawki, Jaz na Rawce, Wodospad pod torami, Most Kopersztajna, Skarpa nad Rawką;
  • cmentarze – wzdłuż leśnych dróg nietrudno znaleźć cmentarze polskich, rosyjskich i niemieckich żołnierzy z ubiegłego wieku, cicho tkwiące pośród drzew;
  • trasy rowerowe i szlaki piesze, idealne na samotne wędrówki lub długie spacery z czworonogiem.
Cmentarz niemieckich żołnierzy i rzeka Rawka w Bolimowskim Parku Krajobrazowym
Cmentarz niemieckich żołnierzy i rzeka Rawka w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

Wyprawa do serca Polski w pigułce

Jak dojechać?

Dojechać można z pewnością samochodem (parkingi obok Parku w Nieborowie i Parku w Arkadii są bezpłatne), jednak, jeśli nie ma się takiej możliwości, nie ma się co martwić. Zawsze można skorzystać z pociągu, linie PKP IC licznie przejeżdżają przez Łowicz, a z samej Warszawy kursuje ich kilka dziennie. Dla mieszkających na Mazowszu inną możliwością jest wybranie Kolei Mazowieckich.

Niezależnie od wybranych linii, można na pokład zabrać rower, a dostanie się nim z Łowicza do Arkadii, Nieborowa i Bolimowskiej Puszczy jest już bardzo proste. Jeśli jednak podróżuje się bez dwóch kółek, w dalszą drogę można wybrać się PKS-em. Niektóre linie jadące z Łowicza do Skierniewic, przejeżdżają przez Arkadię i Nieborów.

Gdzie się zatrzymać?

Pewną opcją jest nigdzie. Można wziąć rower i wybrać się na jednodniową wycieczkę. Ja zaczęłam moją podróż od odwiedzenia Pałacu w Guzowie, potem ruszyłam na ścieżki Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, a wyprawę zakończyłam przemierzając alejki Parków w Nieborowie i Arkadii. Za nim złapałam powrotny pociąg, pozostało mi jeszcze trochę czasu na spacer ulicami Łowicza.

Jeśli jednak ma się ochotę na spędzenie w tej okolicy dłuższego weekendu, nocleg może się przydać. Przez Bolimowski Park przebiega wiele szlaków pieszych, więc atrakcji nie zabraknie. Wybrałam dwie okoliczne miejscowości, w których warto szukać noclegu.

  • Nieborów, wioska leżąca na skraju Bolimowskiej Puszczy;
  • Joachimów – Mogiły, wieś leżąca na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Rawką. To z pewnością idealny wybór dla lubiących wodne atrakcje, zlokalizowane są tu dwie wypożyczalnie kajaków;

Myślę, że to dwie najlepiej zlokalizowane miejscowości, ale warte uwagi są również: Budy Grabskie, Ruda, Bolimów oraz Antoniew i inne miejscowości otaczające Puszczę Mariańską, szczególnie jeśli podróżuje się rowerem lub samochodem.

Gdzie zjeść?

Myślę, że warto być tu przygotowanym na jedzenie w noclegowni, szczególnie poza sezonem. Restauracji poszukiwałabym raczej na swojej trasie, licząc się z tym, że nie muszą być czynne. W Łowiczu polecić mogę Restaurację „Powroty”.

Dla kogo?

Bolimowski Park Krajobrazowy pod wieloma względami przypomina Narwiański Park Narodowy. Oba przepełnia wolność i spokój, a w wypełniającej je ciszy, grzmi śpiew ptaków. Zarówno jeden, jak i drugi rozpościerają się nad rzeką, pierwszy nad Rawką, drugi nad Narwią.

Jeśli zadajesz sobie pytanie co zobaczyć na Mazowszu, myślę, że to miejsce sprawdzi się idealnie. Nie leży może ono pośrodku mazowieckiej ziemi, a raczej na samym jej skraju, praktycznie już w województwie łódzkim, jednak sądzę, że to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w sercu Polski. Kto znajdzie w tej okolicy coś dla siebie? Na pewno każdy, kto kocha aktywny wypoczynek. Nie brakuje tu wodnych, rowerowych czy pieszych szlaków ciągnących się przez dziką puszczę. Prócz tego, jeśli masz czworonożnego przyjaciela, bez problemu możesz zabrać go ze sobą w te strony. Poza tym również wielbiciele historii znajdą tu coś dla siebie. Każdy zakątek Parku w Nieborowie wypełniają wspomnienia przeszłości.

Gdzie jeszcze warto się wybrać na Mazowszu? Wbrew pozorom, warto wyruszyć w podróż podwarszawską, bo na skraju polskiej stolicy czai się nieco piękna, ale o tym więcej tutaj.

Jeśli chcesz, udostępnij, aby ten wpis mógł dotrzeć również do innych

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *