Chorwacja, czyli kozackie, chorwackie wakacje

Skąpane w blasku słońca wybrzeże, krystalicznie błękitna woda i plaże skrojone dla plażowiczów… Innymi słowy, Chorwacja, marzenie każdego turysty. Tylko, według mnie, nie w złocistym piasku i morskich falach leży prawdziwe jej piękno, a na górskim szlaku. I oczywiście, nigdzie indziej, jak na ziemiach chorwackich parków narodowych.

Chorwacja – transport

Ten, który pozwoli dotrzeć na chorwacką ziemię i ten wewnętrzny, który pomoże zgłębić najskrytsze jej zakątki.

Jak dotrzeć?

Samolotem, to z pewnością odpowiedź oczywista, zupełnie spodziewana i całkiem często wybierana. Dokąd? Do Splitu, Dubrownika czy Zadaru z pewnością będzie tanio. Ale przy odrobinie szczęścia znaleźć można okazyjne loty do Zagrzebu i Puli.

Jak inaczej dotrzeć do Chorwacji? Autobusem, może bezpośrednio z Polski zajmie to troszkę czasu, ale już ze Słowenii czy Włoch będzie to podróż krótka. Po co zwiedzać jeden kraj, skoro można kilka? Ja przyjechałam do Rijeki z włoskiego Triestu, do którego dotarłam ze Słowenii… A mój samolot lądował w Wiedniu… ale to historia na inny inny czas.

Chorwacja

Komunikacja w Chorwacji

Jest ona całkiem dobra i to nie tylko wzdłuż sławnego wybrzeża. Z pomocą linii Flixbus czy Arriva bez trudu dotrzeć można również do nienadmorskich Parków Narodowych czy chorwackiej stolicy. Całkiem dobrze ma się również komunikacja miejska, której rozkładów najlepiej szukać na stronie lokalnych przewoźników, np. Liburnija w Zadarze.

Chorwacja – co warto wiedzieć?

Jest to kraj, należący do Unii Europejskiej i strefy Schengen, co oznacza, że do przekroczenia jego granicy wystarczy posiadać ważny dowód osobisty. Walutą Chorwacji, od całkiem niedawna, bo zaledwie od 2023 roku, jest euro. W zakupy spożywcze zaopatrzyć się można w znanych sieciówkach, np. Lidu czy Sparze lub na lokalnych targach oraz w mniejszych sklepach i piekarniach.

Choć Chorwacja jest popularnym kierunkiem podróży, to noclegi na jej terenie do najtańszych nie należą. Szczególnie dla tych, którzy podróżują samotnie. Dlatego też, warto zdecydować się na pobyt w hostelach.

Na zakończenie, jedna więcej, dobra informacja. Jest to kraj , należący do strefy roamingowej 1A. Co za tym idzie, w zależności od posiadanego pakietu danych, korzystanie z Internetu, połączenia oraz wysyłanie SMS-ów mogą być zupełnie darmowe.

Chorwacja – gdzie warto się wybrać?

Chorwacja - atrakcje

Choć najpopularniejszym kierunkiem zdają się być złociste plaże, szczególnie te na południowym wybrzeżu, to nie można zapomnieć o chorwackich parkach narodowych. Jest ich zaledwie, a może i aż 8, ale na pewne warto rozważyć wybranie się w ich strony. Gdzie wyruszyć na wakacje w Chorwacji? Oto moje propozycje:

  • Rijeka oraz Veli Vrh, wznoszący się ponad nią. Nie jest on wcale wysoki, bo mierzy zaledwie nieco ponad 400m n.p.m., ale rozpościera się z niego piękny widok na miasto i sunącą ku morzu rzekę Rjecina;
  • Opatija oraz Ucka Nature Park. Tu z pewnością warto wspiąć się na najwyższy szczyt parku, Vojak i ruszyć na wyprawę wzdłuż wybrzeża. Z Opatiji aż do Lovran ciągnie się klimatyczny, nadmorski deptak;
  • Zadar, a szczególnie stare miasto położone na cyplu z trzech stron otoczonych wodą;
  • Park Narodowy Paklenica, do którego wstęp jest płatny, jednak odwiedzenie go jest warte wydania kilku euro. Z Zadaru można przyjechać do niego autobusem, a o dokładny rozkład jazdy zapytać można w informacji turystycznej lub na dworcu.
Jeśli chcesz, udostępnij, aby ten wpis mógł dotrzeć również do innych

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *